بهترین کود برای رشد فلفل تند

فلفل ها افزودنی همه کاره برای هر باغ سبزی با 3500 نوع هستند. طبق گفته دانشگاه ماساچوست، بذر فلفل ها را می توان به دو دسته بذر فلفل دلمه ای شیرین و بذر فلفل تند تقسیم کرد. آنها می توانند چندین رنگ و طعم را به آشپزخانه، باغ و غذای شما اضافه کنند.

این محصول پر جنب و جوش را می توان در تمام سال داشت، به شرطی که فلفل را به خوبی با کود تغذیه کنید. درست مانند بذر گوجه فرنگی، فلفل نیز، تغذیه کننده سنگینی است. با گسترش سیستم ریشه آنها، تمام مواد مغذی موجود در خاک را جذب می کنند.

مارک های کود و گزینه های زیادی برای تغذیه فلفل در بازار وجود دارد. این راهنما به شما کمک می کند تا تصمیم نهایی را در مورد بهترین کود برای فلفل بگیرید. هنگام کوددهی فلفل، مقدار NPK خاکی که استفاده می کنید باید در نظر گرفته شود.

کودها سپس برای افزودن مواد مغذی اضافی به خاک استفاده می‌شوند که دانشگاه فلوریدا در «راهنمای تولید فلفل برای فلوریدا» اعلام کرده است. 

بهترین کود برای رشد فلفل تند

بهترین کود برای فلفل

بهترین کود برای فلفل، کودهای متعادل با مقادیر NPK 5-5-5 یا 10-10-10 هستند. نیتروژن زیاد به رشد گیاه کمک می کند اما به تولید میوه کمک نمی کند. محدوده pH مطلوب برای فلفل بین 6.0-6.5 است. از کود دهی بیش از حد باید اجتناب شود زیرا منجر به رشد زیاد شاخ و برگ و تاخیر در بلوغ و میوه می شود. کود باید دارای 7.5 کلسیم باشد، ارگانیک باشد، مواد شیمیایی نداشته باشد وغنی از مواد مغذی اولیه گیاه باشد.

هنگامی که شروع به استفاده از این کود در باغ سبزی خود کردید، به هیچ مکمل یا تغذیه شیمیایی گیاه دیگری نیاز نخواهید داشت. این کود باید برای افزایش عملکرد گیاه با افزایش دسترسی به مواد مغذی خاک فرموله شده باشد.

برنامه تغذیه فلفل تند:

گیاهان فلفل کاشته شده باید هر دو ماه یکبار در فصل تغذیه شوند. حیوانات خانگی شما ممکن است به گیاه و سیستم تغذیه آنها آسیب بزنند، بنابراین آن را در مکانی بلند و دور از دسترس آنها نگهداری کنید.

برای فلفل ها در طول فصل رشد از دو کود استفاده می کنیم. کود اول رشد برگ و رشد ریشه را تشویق می کند، در حالی که کود مرحله دوم تولید گل و میوه را تشویق می کند.

مواد مغذی اولیه:

سه ماده مغذی اصلی وجود دارد که برای تمام زندگی گیاهان ضروری است. آنها به طور مستقیم با درجه کود مطابقت دارند و می توانند از منابع زیادی (به صورت ارگانیک و غیر آلی) مشتق شوند.

  • نیتروژن در درجه اول است زیرا مهمترین عنصر برای تولید شاخ و برگ و سلامت کلی گیاه است. نیتروژن برای فرآیند فتوسنتز در رشد برگ های جدید ضروری است. همچنین محتمل ترین ماده مغذی برای کمبود در خاک است.
  • فسفات یک ماده مغذی است که به گیاهان فسفر می دهد، یک ماده مغذی ضروری در اکثر اشکال حیات و به گیاهان اجازه می دهد انرژی خورشید را دریافت کنند.
  • پتاسیم به دلیل نقشی که در حرکت آب و مواد مغذی در سراسر بافت گیاه دارد برای زندگی گیاه ضروری است. بدون پتاسیم، تنظیم فتوسنتز نیز می تواند به خطر بیفتد.

هر عنصر به طرق مختلف کمک می کند، اما اینها مهمترین نقش های آنها هستند. با این درک، ما می توانیم بفهمیم که هر کود داده شده چگونه روی گیاهان تأثیر می گذارد.

مواد مغذی ثانویه:

بهترین کود برای رشد فلفل تند

در حالی که سه ماده مغذی اصلی مهمترین آنها هستند، چندین ماده مغذی ثانویه یا عناصر کمیاب نیز وجود دارند که برای رشد ایده آل فلفل حیاتی هستند.

  • کلسیم برای رشد سلولی سالم در برگ و میوه فلفل بسیار مهم است. اگر کود شما حاوی کلسیم نیست، مطمئن شوید که خاک شما حاوی کلسیم است. به ندرت پیش می آید که خاک زمین دچار کمبود کلسیم باشد. در صورت نیاز، می توانید خاک خود را با پودر استخوان اصلاح کنید تا کلسیم اضافه شود.
  • منیزیم برای سلامت شاخ و برگ سبز مهم است. نمک اپسوم یکی از روش های اصلاح خاک با منیزیم و گوگرد است، اما باید در حد اعتدال انجام شود. کمبود منیزیم می تواند باعث توقف رشد گیاه و زردی بین رگها شود.
  • باکتری های مفید

در حالی که عناصر بلوک های سازنده گیاهان فلفل سالم هستند، باکتری های مبتنی بر خاک نقش مهمی در باغبانی سالم دارند. برخی از نمونه ها عبارتند از باسیلوس لیکنیفورمیس، باسیلوس مگاتریوم و سایر باکتری های تشکیل دهنده کلنی.

بسیاری از کودها شامل این باکتری های مفید می شوند، بنابراین حتماً تجزیه و تحلیل محتوای آنها را بررسی کنید! برای کشاورزی در فضای باز، ساختن خاک سالم و زنده ضروری است.

 

بهترین کود برای رشد گیاهان فلفل تند:

بهترین کود برای فلفل

وقتی یک دانه فلفل می کارید، خود دانه حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای جوانه زدن و تبدیل شدن به یک گیاه کوچک است. با این حال، تنها پس از چند روز، گیاه به مواد مغذی از خاک نیاز دارد.

به بیان ساده، گیاهان فلفل در طول رشد اولیه به نیتروژن زیادی برای تولید برگ های سالم نیاز دارند. در مرحله باردهی، گیاهان برای بهترین عملکرد به نیتروژن کمتر اما به مقدار زیادی فسفر و پتاسیم نیاز دارند. این را می توان با استفاده از یک کود یکنواخت در تمام فصل یا در حالت ایده آل با تعویض کود در نیمه فصل رشد به دست آورد.

هنگامی که گیاهان فلفل تازه شروع به رشد می کنند، باید انرژی را روی رشد یک تاج بزرگ از شاخ و برگ متمرکز کنند تا انرژی زیادی از خورشید دریافت کنند. این به تولید حداکثر انرژی بعداً زمانی که گیاه در حال تولید فلفل است کمک می کند.

اگر به تامین مقدار زیادی نیتروژن ادامه دهیم، ممکن است گیاهان با تعداد زیادی برگ سالم به نظر برسند، اما در نهایت ممکن است فلفل کمتری تولید کنند. به همین دلیل، توصیه می‌کنم قدرت کودهای اولیه را کاهش دهید یا به چیزی با نیتروژن کمتر تغییر دهید.

کود گلدهی فلفل تند:

هنگامی که گیاهان فلفل ما شروع به جوانه زدن گل کردند، معمولاً از کود مرحله گلدهی استفاده می کنیم. اینها نیتروژن کمتری دارند، اما مقدار زیادی فسفر و پتاسیم برای تولید غلاف فلفل فراهم می کنند.

بهترین زمان کوددهی به فلفل تند:

بسیاری از کشاورزان معمولی هر زمان که به یاد داشته باشند کوددهی می کنند. این ایده آل نیست، زیرا ممکن است بیش از حد یا کمتر از حد گیاهان خود را تغذیه کنید. برای اینکه بیشترین بهره را از گیاهان فلفل خود ببرید، باید آخرین زمان کوددهی خود را پیگیری کنید و به یک برنامه زمانبندی پایبند باشید.

چه زمانی باید کوددهی فلفل های جوان را شروع کرد:

هنگامی که گیاهان شما اولین مجموعه برگ های واقعی خود را جوانه زدند، می توانید کودهای سبک را تغذیه کنید. ضروری است که به محض نیاز گیاهان، کوددهی را شروع کنیم.

برای اکثر انواع فلفل، کوددهی باید حدود 1-2 هفته پس از جوانه زدن بذرها آغاز شود. اولین کاربرد باید سبک باشد (حداکثر نصف قدرت، بسته به قدرت کود)، زیرا گیاهان ریز خیلی سریع رشد نمی کنند. با این حال، کود نقش اساسی در تشکیل ریشه های سالم در اوایل و همچنین ساقه های قوی و رشد برگ دارد.

اگر بذرهای شما در محیطی غنی از مواد مغذی کاشته شده اند، کوددهی را تا زمانی که در محل کاشت نهایی مستقر شوند، متوقف کنید.

فرکانس کود فلفل

جدا از کوددهی اولیه (3-5 هفته اول رشد)، که حداکثر باید 2/1-4/1قدرت طبیعی باشد، ما به سادگی از دستورالعمل های بسته بندی روی کود پیروی می کنیم. بیشتر کودها به صورت هفتگی یا دو هفته ای تجویز می شوند.

بیش از حد کود ندهید و انتظار داشته باشید که اتفاقات خوبی بیفتد، گیاهان فلفل نیاز به مصرف مداوم مواد مغذی دارند، نه مقدار زیادی مواد مغذی در یک زمان.

برخی از کودها باید قبل از نشاء در خاک کار شوند. فقط تمام تلاش خود را بکنید تا به یک برنامه کود دهی ثابت پایبند باشید و هرگز در آن زیاده روی نکنید. گیاهان فلفل شما از شما تشکر خواهند کرد!

 

اگر کود بیش از حد به فلفل تند بدهیم:

اگر کود زیادی بدهید، گیاهان فلفل این مشکل را به شما نشان خواهند داد.  در برگها معمولاً به سمت لبه برگ لکه های قهوه ای ایجاد می شود. این به این دلیل است که مواد مغذی دیگر در داخل بافت حرکت نمی کنند و در نهایت انتها را می سوزانند.

کود گلدهی فلفل

تصویر شماره 1:سوختگی مواد مغذی در لبه های برگ فلفل

 

اگر متوجه لکه های قهوه ای شدید یک گزینه این است که مواد مغذی را از خاک خارج کنید تا مقدار ترکیبات اضافی را کاهش دهید.

برای آبیاری گیاهان فلفل، گیاهان را با آب ساده آبیاری کنید تا آب اضافی از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شود. این فرآیند نمک ها و مواد معدنی اضافی را از خاک و سیستم ریشه حذف می کند.

اگر گیاهان شما در یک بستر مرتفع یا در زمین هستند، به سادگی بدون مواد مغذی آبیاری کنید و یک یا دو هفته از کود دهی صرف نظر کنید. این فرآیند مواد معدنی موجود در خاک را کاهش می دهد و گیاهان را از اضافه بار مواد مغذی رها می کند.

pH خاک برای فلفل ها:

کود گلدهی فلفل

در حالی که مواد مغذی گیاهان فلفل را سالم و قوی می کنند، ph خاک نیز بسیار اهمیت دارد. اکثر فلفل ها در pH خاک بین 5.8-6.8 یا خاک کمی اسیدی بهتر رشد می کنند.

می پرسید چرا pH مهم است؟ خوب، اگر PH خیلی پایین یا خیلی زیاد باشد، گیاهان فلفل شما ممکن است نتوانند مواد مغذی را از خاک دریافت کرده و از آنها استفاده کنند، حتی اگر موجود باشند. این “قفل کردن مواد مغذی” نامیده می شود و می تواند برای بهره وری و سلامت کلی گیاه مضر باشد.

نتیجه گیری:

کود مناسب برای رشد فلفل تند در ایران باید شامل موادی با ترکیبات متعادل از عناصر غذایی مورد نیاز گیاه فلفل باشد. یکی از بهترین کودهایی که می‌توانید برای رشد فلفل تند استفاده کنید، کود حاوی نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) است.

نیتروژن موادی مانند نیترات و آمونیوم را در خود جذب می‌کند که به رشد سریع گیاه کمک می‌کند و برگ‌ها را سبز و پرزرق و برق می‌کند. فسفر به ریشه‌ها و گل‌ها کمک می‌کند و کیفیت محصول را افزایش می‌دهد. پتاسیم نیز به مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها و تنظیم تعادل آبی کمک می‌کند.

 کودهای آلی نیز بسیار محبوب هستند، زیرا از منابع طبیعی تولید می‌شوند و کمتر به زمین و محیط زیست آسیب می‌رسانند. کودهای آلی شامل کودهایی مانند کود کمپوست، کود حیوانی، کودهای گیاهی و کودهای ارگانیک دیگر هستند.

پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از هر نوع کود، به تجربه کشاورزان محلی مراجعه کنید و نیازهای خاص منطقه خود را بررسی کنید. همچنین، رعایت دستورالعمل‌ها و مقدار استفاده از کودها بسیار مهم است تا از احتمال آسیب به گیاهان جلوگیری شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن