کاشت خربزه

زمان کاشت خربزه و طالبی

زمان کاشت خربزه در فصل بهار است. در واقع از اواخر اسفند شروع به کاشت می شود و تا اواخر اردیبهشت کشت می شود. این مورد به منطقه کشت در ایران بستگی دارد. آب و هوا و گرمی و سردی هوا در کشت خربزه تاثیر دارد. خاک و آب مورد نظر برای کشت باید شیرین باشد. خربزه در مکانهای گرم و آفتابی با خاکهای حاصلخیز و زهکشی شده بهترین عملکرد را دارد. کاشت خربزه در استان های اصفهان (شهرستان گرگاب و…)، خراسان و شهرهای گرمسیر بهترین نتیجه را می دهد. خربزه مشهدی و خربزه گرگاب  از معروف ترین خربزه های ایران هستند.

روش کاشت خربزه
روش کاشت خربزه

نحوه کاشت و برداشت خربزه و طالبی:

برای تعیین pH خاک خود را آزمایش کنید. خربزه در خاک های لومی شنی (خاکی که از شن و خاک رس و سیلک و … تشکیل شده است) با زهکشی خوب و با PH بین 6.0 تا 6.5 رشد می کند. خاکهایی با pH کمتر از 6.0 گیاهانی با شاخ و برگ زرد تولید می کنند که میوه کمی یا بدون میوه خواهند شد.شما می توانید با افزودن کود یا کمپوست خوب پوسیده در بهار یا پاییز خاک خود را اصلاح کنید. از کود بی کیفیت استفاده نکنید زیرا ممکن است حاوی باکتری های مضر باشد و مشکلات علف های هرز را افزایش دهد.

 • طالبی و مشكیل دارای پوستی توری، رایحه ای قوی و میوه ای مرطوب است كه معمولاً نارنجی است، اما ممكن است سبز نیز باشد.
 • خربزه های عسلی پوستی صاف و دارای گوشت کم رنگی هستند که ممکن است سفید، سبز یا نارنجی باشد.
 • واریته هایی را با تعداد روز کمتر برای برداشت (65 تا 80) انتخاب کنید تا شانس برداشت میوه بیشتری که در شرایط گرم رسیده است، افزایش یابد. حتی در قسمت جنوبی ایران، ارقامی با بلوغ کمتر روز محصول رضایت بخشی را ارائه می دهند.

با استفاده از تکنیک های افزایش فصلی مانند مالچ های گرم کننده خاک، کلاهک های گرم و پوشش های تونل، باغداران می توانند خاک را زودتر گرم کنند و در صورت وجود یخبندان زود هنگام، از خربزه ها در اواخر تابستان محافظت کنند.

هم برای گیاهان خربزه بذر مستقیم و هم برای گیاهان پیوندی، این روش ها و موارد می توانند اجازه کاشت دو یا سه هفته زودتر را بدهند.

مزایای مالچ پلاستیکی برای کاشت و برداشت خربزه

 1. خاک را گرم می کند.
 2. آب را حفظ می کند.
 3. به کنترل علف های هرز کمک می کند.
 4. اجازه کاشت و بلوغ زودتر را می دهد.
 5. پوسیدگی زمین را کاهش می دهد.
نحوه کاشت خربزه
نحوه کاشت خربزه

این مورد را برای بیشتر بذرها مخصوصا بذر هندوانه نیز می توان به کار گرفت

 

کاشت خربزه و طالبی نیاز به چه مراقبت هایی دارد؟

 • در زمان کاشت، نه قبل از آن، سوراخ هایی را در مالچ پلاستیکی برای بذر یا گیاهان پیوند بزنید.
 • تونل ها پوشش های ردیفی هستند که توسط حلقه های سیم پشتیبانی می شوند. در زیر پوشش، دمای روز و شب بیش از خارج از تونل است. این تونل همچنین از گیاهان در برابر حشرات باد و پرواز محافظت می کند.
 • بذر خربزه را 1 هفته تا 10 روز قبل از متوسط تاریخ یخبندان بهار گذشته بکارید، مهم است که صبر کنید تا خاک به اندازه کافی گرم شود. با استفاده از دماسنج دمای 5 سانتی متر بالای خاک را بگیرید.
 • جوانه زنی بذرها بین 70 درجه فارنهایت تا 90 درجه فارنهایت بهترین است. گیاه را فقط پس از رسیدن دمای خاک به 65 درجه فارنهایت، وقتی که شبها و همچنین روزها گرم است بکارید.
 • کاشت در خاک خنک تر می تواند منجر به بیماری های ریشه ای ناشی از خاک شود، که می تواند گیاهان خربزه را متوقف یا از بین ببرد و گیاهان حتی در صورت عدم وجود علائم بیماری، رشد آهسته خواهند داشت.
 • خاک را برای کاشت خربزه حدود 2 هفته قبل از میانگین تاریخ یخبندان بهار گذشته در منطقه خود آماده کنید. از کمپوست و کود استفاده کنید. بذرها را به عمق ½ تا یک اینچ بکارید.
 • اگر برای کمک به کنترل علف های هرز از مالچ مانند کاه و یا کمپوست استفاده می کنید، آن را تا زمان گرم شدن خاک تا 75 درجه فارنهایت، قرار ندهید. این مالچ ها می توانند باعث گرم شدن خاک شوند.

زمان برداشت خربزه و تغییرات ظاهری این میوه:

پس از کاشت حداقل 120 روز طول می کشد تا میوه خربزه حاصل شود.

تغییرات قابل مشاهده با نزدیک شدن طالبی، خربزه و ملون به بلوغ:

 • تور روی سطح پوست درشت و خشن می شود.
 • رنگ زمینه میوه از سبز به زرد تبدیل شده و درخشش خود را از دست می دهد.
 • ساقه خشک شده و قهوه ای می شود.
 • برداشت را با پیچاندن آرام میوه انجام دهید.
 • در بلوغ کامل و اوج طعم، میوه اگر کمی پیچ خورده باشد به راحتی جدا می شود.
 • دقت داشته باشید که خربزه ها همه به طور هم زمان نخواهند رسید.
  نزدیکترین برگ به میوه زرد می شود.
 • سطح میوه در لمس ناهموار می شود.
 • رنگ میوه کدر می شود.

آموزش کاشت خربزه در گلدان

کاشت خربزه در گلدان
کاشت خربزه در گلدان

پرورش هر میوه یا صیفی جاتی احتمال خطر سرمازدگی دارد. بنابراین، پرورش خربزه در گلدان های بزرگ و کوچک و در خانه بسیار خوشایند است. می توانید بذر خود را از اواسط اردیبهشت تا پایان خرداد ماه شروع به کاشت کنید. برای شروع، دانه ها را به مدت 24 ساعت در آب ولرم خیس کنید تا جوانه زنی شروع شود. سپس مانند اکثر میوه ها یا سبزیجات، باید بذرها را در عمق 2.5 سانتی متری به طور مستقیم در گلدان هایی با قطر 7 تا 10 سانتی متر بکارید. هر زمان که خاک خشک شد بذرها را کمی آبیاری کنید، مراقب باشید بیش از حد به آنها آب ندهید تا بذرها جوانه بزنند.

آبیاری خربزه در فضای کوچک

 نحوه آب دادن به خربزه ها تأثیر بسزایی در میزان موفقیت شما خواهد داشت. شما می خواهید آب به عمق ریشه ها برسد اما آنها را اشباع یا غرق نکند. آب بیش از حد می تواند باعث شکافتن خربزه شود بنابر این سعی کنید آنها را مرطوب نگه دارید اما کاملا خیس نباشند. یک سیستم آبیاری موثر برای اطمینان از رسیدن آب به ریشه ها تنظیم کنید. یک سیستم آبیاری قطره ای ایده آل است. در برخی منابع ذکر شده است که کود مایع گوجه فرنگی ایده آل است و باید هفته ای یکبار هنگام شروع ظاهر شدن میوه استفاده شود. اما برای اطمینان بیشتر با متخصصین رشته کشاورزی حتما مشورت کنید.

تاثیر گرده افشانی در رشد خربزه و ملون!

گرده افشانی گیاه خربزه کلیدی است، بدون آن میوه رشد نمی کند. با درهای کشویی در محیطی که بذرهای خربزه کاشته شده اند، زنبورها به راحتی قادر به ورود به آنجا و گرده افشانی هستند. به محض ظاهر شدن گلها، یک وسیله کوچک بردارید و هر گل را با وسیله ای مانند مسواک آرام تکان دهید تا گرده افشانی تشویق شود. چند روز بعد، گلهای نر را بردارید، می توانید آنها را از ماده ها تشخیص دهید زیرا گلهای ماده دارای یک خربزه مینیاتوری هستند که در پشت خود گل دیده می شود.

فصل برداشت خربزه و خربزه مشهدی

زمان برداشت خربزه
زمان برداشت خربزه

هر خربزه زمان بلوغ متفاوتی دارد و نشان می دهد که آماده برداشت متفاوت است. هر خربزه به صورت جداگانه می رسد، بنابراین مراقب همه آنها باشید. دانستن زمان رسیدن خربزه می تواند یک هنر باشد، اما می توانید نکات کلی را به راحتی انتخاب کنید. به دنبال توقف رشد باشید و به آرامی روی خربزه ضربه بزنید تا ببینید صدای تپش می شنوید. اگر واقعاً مطمئن نیستید و چند خربزه دارید، می توانید یکی را با باز کردن آن آزمایش کنید. آن را از خربزه قبل از اینکه به طور طبیعی اتفاق بیفتد جدا کنید زیرا در زمان شل شدن پوسیده می شود.

یک گیاه ممکن است چندین خربزه را در طول 3 هفته تولید کند. زیبایی رشد خربزه های خود این است که می توانید آنها را دیرتر از خربزه های تجاری برداشت کنید. این بدان معناست که خربزه های شما زمان بیشتری برای رسیدن و تولید قند طبیعی بیشتر دارند. بنابراین شیرین تر از آنهایی هستند که از مغازه ها خریداری می کنید. رشد خربزه در مقایسه با میوه های دیگر می تواند یک چالش باشد اما این پاداش ارزش تلاش بیشتر را دارد و از خربزه های خریداری شده بسیار متمایز هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن